+90 546 4591858 operasyon@rehberleo.com
+90 546 4591858 operasyon@rehberleo.com

***Daha önceki yazı için buradan, seriye en baştan başlamak için buradan lütfen…***

Evet doğru bildiniz maalesef bugün son gün, tatil bitiyor! Rüya gibi geldi geçti valla ya. Ama size de helal olsun bu sayfaya kadar okudunuz, böyle bi heveslendiniz, ah ulan biz de gitsek filan dediniz di mi? Sabırla bu sayfaya kadar gelen okuyucularıma öncelikle teşekkür etmeyi bi borç bilir buradan hepinize… tamam tamam Zeki Müren konuşması yapmıycam size ama cidden okuduysanız buraya kadar size ufak çapta tiyolar ateşlicem. Bak bak nasıl kıyak yapıyom ama!

Son günün sabahında yine erkenden uyandık. Ev sahibimiz canımız abimiz (Pak Henki) bize dedi ki; gençler eğer hemen yola çıkarsak gelgit sonucunda arada bir ortaya çıkan “Pasir Timbul” adasını görebiliriz hatta uslu bi çocuk… Yok bunu söylemedi ya bu espriyi yapmazsam olmazdı. Ben şimdi burcumun gezegeni (Yengeç) ay olduğu için, gelgit, yakamoz, dolunay filan hastayım zaten böyle işlere adamı da duydum ya yerimde duramıyorum. Dedim yürü! Du la bebe neree gidiyon hemen benzin alak önce dedi, gazımı kesti sağ olsun.

Beni de gene, düğün arabasının önüne oturtulan oyuncak bebek gibi öne oturttu, hadi gidiyoz dedi. Burada amaç şu arkadaşlar, teknenin önünden denize bakıyorum, eğer çok mercan kayalıkları vs varsa Henki abimizi uyarıyorum o da dümen kırıyo böylece kendisine tam bi miçoluk yapmış oluyorum. İlk günlerde kayalıklara çakıyodum tekneyi bi atarlandı bana! Beni de görseniz şirinlikten ölücem. Ama napim men küçüyüm ki daha filan gibisinden triplere giriyorum.

Yaklaşık 15-20 dk içinde Pasir Timbul’a geldik ya da o bize geldi zira gördüğünüz gibi küçücük bi toprak parçası. Yeni yeni çıkıyo açığa. Ya çen ada mı oydun ama yerim seni diye seviyorum önden. Ama nası sevimli kerata, şu arkadaki güneşi kapatan bulutlar olmasaydı gün doğumu şahane gözüküyor Levent’cim diyo Henki abi arkadan. Tam dönüp ama ayarlayın bunları böyle olmaz diye atarlanıcam ipi sallıyo bana doğru. Tekneyi çekicekmişim.

Yanımızda getirdiğimiz uzun diyneğe bağladık tekneyi neyse ki; arkamı bi döndüm anaaa ada büyümüş ya la! Tamam dedim ben burda Miroğlu misali haydarinna yürürüm dedim başladım diğer ucuna koşmaya. Ama hemen bitti tabi. Biraz gün doğumu seyrettim. Biraz daha seyrettim. Az geri gidip bi daha seyrettim. Sonra dedim ki Küçük Prens miyim la ben? Henki abi dedim benim bi fotomu neyim çek dedim. Ha bele bak bak ha bele bele çek dedim!

Ve gördüğünüz üzere içimdeki çocuk zıbamm diye ortaya çıkıverdi. Koştum geri geldim, atladım ve de zıpladım. Sağ olsun Henki abi iyi fotoğraflar çekmiş. Şindi dostlar, gördüğünüz gibi gezdik eğlendik. Gelelim işin püf noktalarına. Sizlere hani olurda buralara gelirsiniz diye bazı konulardan bahsetmek istiyorum.

  1. Raja Ampat bölgesi Papua Eyaleti’ne bağlı ve bi nevi “ayakbastı” parası diyebileceğimiz bir ücret ödemeniz gerekiyor. PIN dedikleri bu ücret yabancılar için 1.000.000 Rupiah, yerliler için 500.000 Rupiah.
  2. Adalar arasında tek ulaşım tekne! O yüzden deniz tutması vs gibi rahatsızlığınız varsa acil bi çözüm bulmanız gerekebilir.
  3. Güneş özellikle fena yakıyor. Ben 50+ faktör kullandım ama yine de yengeç gibi kızardım. O yüzden dikkat!
  4. Bazı yerlere hem vakit hem de uygulamalar yüzünden gidemiyorsunux o yüzden eğer paket tur alırsanız büyük ihtimalle bazı yerlere gidemeyeceksiniz.
  5. Size şu saatte hazır olun derlerse bilin ki en az 1 saat sonrasında geliyorlar. Hele ilk gün toplanma yerinde kendi homestay teknenizi 4-5 saat bekleyebilirsiniz.
  6. Kesinlikle ama kesinlikle valiz götürmeyin! Sırt çantası alın ve gözden çıkardığınız bikaç tişört ve şort yeterli olacaktır. Çünkü bazen yıkama şansınız olmuyo ve kaderine terk etmek zorunda kalıyorsunuz elbiselerinizi. Ben 2 tişört ve 1 şort bıraktım ama iyi oldu çantam hafifledi.