Inter-Bansko Kayak Okulu

Inter-Bansko Kayak Okulu

24 Ocak 2017 Kapalı Yazar: rehberleo

Artık sizin de bildiğiniz gibi uzun zamandır Bulgaristan’dayım. Buralardan ev alıp sakin kafa yaşıycam ben yaa triplerine girdim bile! Yemekler ucuz, hayat sakin ve üstelik insanlar size arkadaşça davranınca ister istemez “abi biz İstanbul’da kendimize eziyet ediyoruz yaa” diyorsunuz.

Buradaki en büyük olay kayak haliyle. Civarda çok sayıda kayak kiralayan dükkanlar ve ders veren kayak hocaları var. Ama benim favorim Inter-Bansko kayak okulu oldu.

Ekipmanlar yeni ve her yaştan insanlar, her beden düşünülmüş. Sabah 08:00’den itibaren açık ve yukardaki kayak merkezi kapanıp da insanlar ekipmanlarını teslim edene kadar hizmet veriyorlar. Bazı günler akşam 22:00’de kapandığını bile gördüm.


Oturma sıralarına oturup, pardon benim ayakkabı numaram 42 diyerek başlıyorsunuz kiralama olayına. Önce bir tanesini deniyorsunuz. Oo harika süper oturdu ben bunla şiir gibi kayarım derseniz, diğer botu kayağın üstündeki geçme yerlerine göre ayarlıyorlar. Burada bir püf noktası var. Botu giydiğiniz zaman ayak parmaklarınızın botun tam önüne gelmesi gerekiyor. Eğer yukarı ya da aşağı kıvrılıp kalıyorsa o botu almayın. Çok sıkıntı çekersiniz. Ayağınız size fena bozulur!


Botu aldık kayak nasıl seçecez abi diyorsanız hemen anlatim gelin yamacıma. Önce seçtiğiniz botun boyutuna göre geçme yerleri ayarlanıyor sonra vücut ağırlığınıza göre direncini ayarlıyorlar. Burada yine püf noktası bir durum var. Kayak yaparken oldu da düştünüz (maazallah) ayanızdaki kayak hemen yerinden çıksın sizin yaralanmanıza neden olmasın diye ayarlanıyor. O yüzden “ay yok canım ben 55 kilo değilim” demeyin “kış gelince insan biraz kilo alıyor napalım” deyin!

Bot tamam kayak tamam sıra batonlarda. Boyunuza göre size rahat gelen bi baton seçebilirsiniz. Ama yine püf noktası ön kolunuzun yani dirsekle bilek arası bölümün yere tam paralel ve dirsek tam 90 derecede kalıyor olmalı. Yani kayak yaparken yanınıza bi tane de gönye alın. (Dikkat kötü şaka!)

Evet bütün seçimlerimiz AB kriterlerine uygun, hava kayak yapmak için müsait ve ekipmanlar tamam! O zaman sizi pistlerde görmek isteriz. Biz mi? Biz sizi kapıdan mutlu mes’ud uğurluyoruz efenim.

Ben de Bansko‘ya gidicem banane banane ben de kayıcam diyorsanız adres burası! Ha bir de çok deneyimli hocalar eşliğinde ders alıp kendi yetenekleriniz farkına varıyorsunuz. Gerçekten de çok keyifli bir spor. Ben bi kayıp gelicem hadi kaçtım.

Inter Bansko Rental & School

Adres: ul. Pirin 92A, Bansko

Telefon: +359899925578

Web: www.interbansko.com

Bunları da Okuyun

Endonezya: Raja Ampat Serisi 3 ***En baştan okumak için buradan başlayın; bir önceki hikaye içinse buradan lütfen.*** Dün geceki o acaip yorucu yolculuktan sonra akşam yemeğini bil...
Endonezya: Raja Ampat Serisi 2 ***İlk yazıyı okumadıysanız buradan başlayın!*** O kadar güzel uyumuşum ki sabah 4 gibi kendiliğimden uyandım. Dün bizi buraya getiren tekneci ve e...
Endonezya: Raja Ampat Serisi 4 ***Daha önceki yazı için buradan, seriye en baştan başlamak için buradan lütfen...*** Evet doğru bildiniz maalesef bugün son gün, tatil bitiyor! Rüya...
Doğudaki Gizem: Göbeklitepe arkeofili.com infografik anlatımıyla Göbeklitepe'yi tanıyalım. Son zamanlarda başka konularla da gündeme gelen Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi olmad...