+90 546 4591858 operasyon@rehberleo.com
+90 546 4591858 operasyon@rehberleo.com

İstanbul: En İyi 10 Müze

“Sonbaharda İstanbul’da ne yapabilirim?” diye düşünüyorsanız müzeler sizi bekliyor. İstanbul dünyanın en önemli kültür başkentlerinden biri olarak 82 müzeye ev sahipliği yapıyor. Sonbaharda kültür, tarih, bilim ve sanat dolu bir hafta sonu geçireceğiniz müzeleri seçtik!

10- İstanbul Deniz Müzesi

1897’de kurulan müze bulundurduğu 20.000’e yakın koleksiyonla Türk denizcilik tarihine de ışık tutuyor. 15. yy’dan kalan tarihi kadırgalar, saltanat kayıkları ve Atatürk’ün kullandığı kayık gibi büyük eserlerin yanı sıra, bahriyeli kıyafetleri, gemi modelleri, sancaklar, silah aletleri gibi eserler de mevcut.

9- Dolmabahçe Sarayı

Sultan I. Abdülmecid tarafından 1843’te yapımına başlanan sarayın özellikle barok mimarisi dikkatleri çekiyor. Nigoğos ve Garabet Balyan kardeşler mimarlığını yaptıkları bu sarayı 13 yılda bitirmişler. Müze olarak kullanılan sarayı gezerken Atatürk’ün vefat ettiği odayı da görmek mümkün.

8- Rahmi Koç Müzesi

İş adamı Rahmi Koç’un da gayretiyle Haliç kıyısında 1994 yılında hizmete giren bu müzede, Türk sanayisinin en baştan bu zamanlara kadar uzanan hikayesini görebilirsiniz. 1952’de yapılan Fenerbahçe Vapuru, II. Dünya Savaşında kullanılan uçaklar, TCG Uluçalireis denizaltısı göze çarpanlar. Klasik otomobil bölümü de akıllardan silinmeyen, gezdikçe gezilesi bir yer.

7- Sakıp Sabancı Müzesi

Meşhur Atlı Köşk’te 2002 yılında açıldı. Resim koleksiyonu, hat nüshaları ve 14-20 yy arasında yazılmış Kur’anı Kerim koleksiyonu oldukça dikkat çekiyor.

6- Harbiye Askeri Müzesi

1862 yılında Mekteb-i Harbiye binası olarak yapılan bu müzede Türk Ordusunun kuruluşundan Osmanlı’ya kadar olan zamandaki gelişimini görmek mümkün. İstanbul’un fethi sırasında Haliçi kapattığı söylenen zincir ile Çanakkale savaşı sırasında kullanılmış olan toplar ve uçak gibi eserler siz ziayretçilerini bekliyor. Müze’de ayrıca saat 15:00 – 16:00 arasında Mehter konserini de izleyebilirsiniz.

5- Kariye Müzesi

Dışardan bakıldığında tipik bir Bizans kilisesi gibi görünen yapı, içinde muhteşem süslemeler ve freskleri barındırıyor. 6. yy’da kilise olarak inşaa edilen yapı fetihle birlikte camiye dönüştürülmüş. Cumhuriyet döneminde ise müze olmuş. İçeriye girdiğinizde göz alıcı freskleri ve mozaikleri hemen dikkatinizi çekecek.

4- Türk İslam Eserleri Müzesi

Müze 1913’te başka bir yerde açılmasına rağmen bugün İbrahim Paşa Sarayı’nda bulunan müzede İslam ve Türk dünyasına ait sanat eserlerini bir arada görebilirsiniz. Selçuklu döneminin el işçiliğiyle yapılmış cam objeler, el yazması kitaplar, el dokuma halılar ve daha eski dönemlere tarihlenen diğer eserler oldukça ilginizi çekecektir.

3- Ayasofya

İmparator Jüstinyen tarafında 537 yılında yaptırılan Ayasofya neredeyse 1500 yıldır ayakta ve zamana meydan okumaya devam ediyor. Kariye gibi burası da fetihten sonra camiye çevrilmiş. Bu kadar sene onca tarihe dayanmış bir yapı olarak kimi çevreler tarafında “mühendislk harikası” olarak nitelendiriliyor.

2- Topkapı Sarayı

Osmanlı Devleti’nin fetihten sonra tam 400 yıl boyunca tüm cihana hükmettiği yer işte burası. Toplamda 700.000 m2’lik bir alana yayılan saray, dünyadaki en büyük saraylardan birisi konumunda. Padişahların özel eşyaları da dahil, saray hazinesi, kutsal emanetler, harem dairesi gibi bölümleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

1- İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk olmak üzere toplam 3 ana bölümden oluşuyor. 1891 yılında Osman Hamdi Bey’in uzun uğraşları sonucu İmparatorluk Müzesi olarak açılmış. O zamanlar Osmanlı toprağı olan, Kuzey Afrika, Mısır, Balkanlar, Arap Yarımadası ve Mezopotamya’dan getirilen eserler sergileniyor. En önemli eserlerin başında ise Kadeş Anlaşması ve İskender Lahdi geliyor.