Açıkçası başlık ilginç geldi bi bakim dedim ama bu “cittaslow” da nedir hiç bilmiyorum keşke öğrensem demeyin! Çünkü bu yazıyı okuyup bitirdiğiniz zaman 382017 ampül gücünde aydınlanacaksınız!

1999 yılında İtalya’da belediyeci amcalar bir araya gelerek Uluslararası Belediyeler Birliği kurmuşlar. Adını da ne koysak acep diye düşünürken Cittaslow olsun demişler. İtalyanca “Citta (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiş “Sakin Şehir” anlamına gelen bir terimmiş bu. Herkesin de hoşuna gidince böyle isimlendirmişler.

Amaç ise şöyle; büyük şehirlerin o boğucu havasına inat geleneksel yaşam anlayışını ısrarla koruyan Sakin Şehirlerde huzur vardır. Bu şehirlerde hep sakin, yavaş böyle insanı dinginleştiren bi hava var gerçekten.

Geçtiğimiz günlerde de Artvin’in Şavşat ilçesinde Uluslararası Cittaslow Birliğinin Türkiye Genel Kurul toplantısı yapıldı ve Bolu’nun Göynük, Sinop’un Gerze ve Isparta’nın Eğirdir ilçelerinin de “Sakin Şehir” unvanı almasıyla ülkemizdeki Sakin Şehirlerin sayısı on dörde yükseldi. Hadi gelin bi baştan sayalım.


1. Çanakkale / Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada (İmroz) doğal güzellikleriyle ülkemizin en dikkat çeken turizm merkezlerinden birisi. Adadaki yeşilin her tonundaki zeytin ve çam ağaçları, masmavi koylar ziyaretçileri kendine çekmeye devam ediyor.

2. Muğla / Akyaka

Doğaya saygılı, mimari yapıyı koruyan, hizmet anlayışı güçlü, sürdürülebilir ve ekolojik turizme odaklanmış, insanların birlik ve beraberlik içinde ortak hareket edebildiği bir yer olarak tanımlıyorlar kendi misyonlarını. Ege’nin koynunda adeta cennetten bir köşe olan Akyaka Gökova; bir tarafında Azmak Nehri, diğer yanında Gökova Körfezi ile yeşil ile mavinin adeta dans ettiği bir yer.

3. Ordu / Perşembe

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in bu toprakları fethetmesiyle Osmanlı hakimiyetine giren Ordu’nun Perşembe (Vona) ilçesi Karedeniz kıyılarının en şirin ve güzel yerlerinden biridir. Egzotik ve doğal güzellikleri, fındığı ve balıkçılığıyla ünlü Perşembe Karadeniz Sahilinin en önemli merkezlerinden biridir.

4. Şanlıurfa / Halfeti

Halfeti maalesef Birecik Barajının yapılmasıyla Fırat nehrinin suları altında kaldı. Yine de teknelerle gezilebilen ve “Kayıp Kent” olarak da anılan Halfeti bu haliyle bile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiş bir şehir.

5. İzmir / Seferihisar

Kızıldağların batısında, denize doğru uzanan yamaçları ile  Kocaçay vadisinin düzlükleri üzerine kurulmuş olan Seferihisar ilçesi üzüm bağları ve zeytin ağaçları ile ünlü, masmavi deniziyle İzmir’in en sakin yörelerinden biridir.

6. Artvin / Şavşat

Yemyeşil doğasıyla, yaylalarıyla bilinen Şavşat ilçesinde ayrıca bir buzul gölü de bulunuyor.  Alabalık üretiminin de yapıldığı Karagöl ve Meşeli Köyü milli parkları yörenin turistik mekanları arasında öne çıkanlardır.

7. Sakarya / Taraklı

Taraklı, uzun yıllar ayakta kalabilmiş Taraklı evleriyle iki tepe arasında uzanan bir  vadiye kurulmuş. Üç yüz yıllık bir tarihe sahip olan bu evlerin geleneksel Osmanlı evi mimarisini barındırıyor. Ayrıca Taraklı’da bu tarihi evlerin dışında camiler, tarihi hanlar ve hamamlar da bulunuyor ve gerçekten görülmeye değer.

8. Erzurum / Uzundere

Uzundere, Erzurum iline 84 km uzaklıkta, 3000 yıllık geçmişiyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, sahip olduğu tarihi eserleri, mistik dokusu ve doğal güzellikleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahip bir belde. Tarihi kiliseleri, köprüleri, Tortum Şelalesi, yemyeşil yaylaları, sıra sıra dağları ve ormanların arasında mavi boncuk gibi parlayan gölleriyle ziyaretçilerine doyumsuz güzellikler sunuyor.

9. Aydın / Yenipazar

Yenipazar Kurtuluş Savaşının simge kahramanlarından Yörük Ali Efenin memleketi. Ayrıca lezzetli pidesi ile meşhur Yenipazar, sakin şehir seçildikten sonra “Tarihi bodrumlardan çıkaralım” kampanyası ile ismini duyurmuş. Evlerde bir köşede unutulmuş, tarihi değer taşıyan eşyaların gün yüzüne çıkarılıp toplanmaya başlamasıyla da meraklı gezginlerin uğrak yeri olmuştur.

10. Isparta / Yalvaç

Göller Yöresinin en kuzeyinde yer alan Isparta’nın şirin ilçesi Yalvaç, unutulmaya yüz tutan dericilik, keçecilik, halıcılık ve demircilik gibi el sanatlarını hâlâ yaşatan bir ilçemiz. Sultan Dağları eteklerindeki Yalvaç tarihi Osmanlı Hamamı, 800 yıllık Çınaraltı Meydanı ve kendine özgü mutfak kültürüyle turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

11. Kırklareli / Vize

Kırıkkale’nin Vize ilçesi de uluslararası “Sakin Şehir” topluluğunun bir üyesi. Sahili, ormanı, deresi, şelaleleri, su kaynakları ve mağaralarıyla bir doğa harikası olan ilçede bir zamanlar başkentlik yaptığı Trak Krallığı döneminden kalan çok sayıda antik kalıntı da vardır.

12. Isparta / Eğirdir

Ülkemizin Sakin Şehirler listesine yeni kabul edilen üç ilçeden biri olan Eğirdir Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış. Tarih ve doğa bakımından oldukça zengin olan Eğirdir’in aynı adı taşıyan gölü de Türkiye’nin en büyük 2. tatlı su gölüdür.

13. Bolu / Göynük

Göynük, Bolu ilinin güneybatı kısmında yer alan ve tarihi dokusu bozulmamış Osmanlı kasabalarından birisidir. En eskisi yaklaşık 700 yıllık tarihi eser niteliğindeki konaklar, hamamlar, türbeler, tarihî çınar ağaçları gibi değerlere sahip olan Göynük, bu değerleriyle yaşayan bir tarihe sahiptir.

14. Sinop / Gerze

Sinop’un Gerze ilçesi temiz ve huzurlu bir şehir olma özelliğiyle Sakin Şehir unvanını alan son beldemiz. Sahip olduğu doğal güzellikleri ve kent dokusu ile tarihi ve kültürel mirasını koruyan Gerze, denize kadar uzanan çam ormanları ve doğal plajlarıyla da oldukça ünlü. Ayrıca ilçedeki Gerze Feneri, Yakup Ağa Konağı da ilgi çeken yerler arasındadır.

Related Article

No Related Article