Vize

Vize İhlali Nedir, Nasıl Yapılır?

2 Defa okundu

Şimdi açık konuşalım; hepimizi bi yerlere gitmek gezmek için can atıyoruz. İnsanı kendisini daha iyi hissettiren bişey olamaz! Geçenlerde gezmeye yeni merak sarmış arkadaşlarımdan “biz şuraya gidicez de vizemiz mi bitmiş bişi olmuş” gibisinden şeyler duydum. Bi de “eğer şu ülkeden vize alırsan diğer ülke almıyomuş ya napcaz pampa” gibi sorular da cabası! Ama benim kafam rahat olsun derseniz Vize istemeyen ülkeler yazımıza da bi göz atabilirsiniz tabi!

Fakat herkesin kafası karışık, gezmeye heves var ama “başımıza bişi gelirse” telaşı ve korkusu engelliyo. Baktım olacak gibi değil bi yazı yazalım da az çok ne biliyorsak, ne yaşadıysak daha önce anlatalım da insanlığa ve gezginlere bi faydamız olsun Leo dedim (kendimle sık konuşurum) ve başladım yazmaya. Hadi bakalım bi okuyalım!

Şimdi önce sözlükteki karşılığını bi öğrenelim; vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha uzun zamanda vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

Bizim kafamızda yanan ampülleri örnekleyelim şimdi:

Örnek 1:

30 günlük turist vizesi aldım, almışken de giderim part-time iş bulurum, paramı çıkarırım. Olm var ya aşırı zekiyim ben ya. Tatili beleşe getiririm hatta üstüne de para kazanırım. Ohh misss!

Örnek 2:

Ben turist vizesi aldım 10 günlük verdiler ama tatili uzattım 12 gün yaptım nolcak ya zaten bakmıyolar ki! Hem turist vizesi değil mi? E ben neyim? Turist. Süper işte!

Yukarıdaki örnekleri daha önce yaşadım! İnanması zor ama biz biraz da pratik zekamızı bunlara kullanmayı seviyoruz. Siz örnekleri çoğaltabilirsiniz. Ya da yukarıyı okuduktan sonra “aaa aynı ben lan” gibisinden tepkiler verebilirsiniz!

Peki bu düşüncemizi (ütopyamızı) hayata geçirmeye karar verdik diyelim! O zaman başımıza ne gelir?

Sonuç 1:

O an bulunduğunuz ülkeden anında sınır dışı edilirsiniz ve ülke kanunlarına göre büyük ihtimalle hukuki para cezası ya da çok az bir ihtimalle hapis cezasına maruz kalma riskiniz var!

Sonuç 2:

Yine sınır dışı ediliyorsunuz fakat ülke size “geçiçi” giriş yasağı ve para cezası verebilir. Bu en hafifi gibi görünse de çok ciddi miktarlarda para cezaları verilebilir.

Kısacası dostlar vize ihlali yapmayın! Vizemizi alınca akıllı, uslu gezelim ve geri dönelim. Sonra yine gideriz acele yok! Herkeslere güzel, keyifli ve sorunsuz geziler olsun! Hadi sonra görüşürüz…

Benzer yazılar
Vize

Schengen Vizesi: Detaylı Bilgiler

5 Defa okundu
Evet o herkesin biraz bildiği ama kimsenin tam bilmediği malum vize olayını ben de detaylı olarak yazayım dedim. Sağda solda duyuyorsunuz mutlaka…
Vize

Vize İstemeyen Ülkeler

1 Defa okundu
Gezi blogu olunca Vize İstemeyen Ülkeler listesi yapmak şart! Yani öyleymiş galiba ki bütün gezi blogları ısrarla bunu yazmış! Dedim ki benimki…

1 Comment

Comments are closed.