Okumalık

Yalnızca Dubai’de Göreceğiniz 10 Garip Durum

3 Defa okundu

2010 yılından beri Türkiye’de lüks tatil denilince akla gelen yerlerden birisi Dubai. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en güzel şehirlerinden bi tanesi (Zaten 7 tane var). Tam bir turizm cenneti olmasının yanı sıra 0 (sıfır) vergi gibi bi uygulamayla alışveriş cenneti de olmuş eşsiz yerlerden. Olur da bir gün yolunuz düşerse (ki bence gidin) “ulaaan biz nereye geldik laa böyle” demeyin diye sizi önden hazırlamak istedim. Çünkü gördükleriniz size epey bi garip gelebilir. Hadi bakalım başlıyoruz.

#10- Yerden Metrelerce Yüksekte Tenis Oynamak

Burası aslında Burj Al Arab otelinin helikopter pisti. Ama zamanında ünlü tenisçi abimiz Roger Federer’in burada maç yapmışlığı var. Böyle de özel böyle de lüks bi yer. Ayrıca oteli gezmek isteyenlere tur da yapılıyor. Skybar diye anılan kortla aynı yükseklikteki balkonda ikram edilen içecekle biten bir otel turuna çıkabilirsiniz isterseniz. Ha ne göreceğiz ki derseniz, altın kaplama klozeti olan bir otel odası görebilirsiniz mesela.

#9- Altın Kaplama Tatlı Yemek

Bu tabaktaki tatlı 18K altın kaplama desem? Valla la! Çok garip adamlar bildiğin altın yiyolar. Üstelik bu tatlının ücreti tam 1000 USD değerinde. Yani para yiyorum karşiiim lafını ciddiye almışlar ve abartıp altın yiyorlar. Tadını bilmem ama gayet güzel ve hoş görüntüsüyle beni cezbetti ama hazımsızlık yapar diye korkmuyo değilim!

#8- Süper Hızlı Polis Arabası

Bu photoshop filan değil! Ciddi ciddi Dubai polisleri Bugatti Veyron kullanıyo! Hani bizim binek reno (Renault) sivil polis arabalarıyla kıyaslayınca insan bi garipsemiyo değil yani. Şu köşeyi dönim de izimi kaybettiririm gibi bi düşüncedeyseniz yakalanmanız 10sn. filan sürer. Üstelik bu araba dünyanın en pahalı araçlarından biri seçildi.

#7- Altın Çekme Makinesi

Bi anda bi haber geldi. Eltinlerin komşusunun kızı evleniyo. Eyvah! Evde çeyrek de yok! Sarraflar da kapalı! Napcaz? Artık bunlar sorun değil. Hemen altın çekme makinesine gidiyorsunuz, ve çeyrek, tam, yarım hatta külçe bile çekebilirsiniz. Yalnız tek bi handikapı var. Kırmızı kurdela vermiyor. Onu da artık bi şekilde siz bulacaksınız. Hadi düğün bayram ohhh yandan!

#6- Farklı Evcil Hayvanlar

Şimdi biz kediye, köpeğe filan alışığız da çita nedir arkadaş ya? Bi de baya camdan bakıyo, insanları kesiyo filan. Hatta adamın telefonu çalınca “ufff aç şunu ya bır bır kafam şişti” bile diyomuş. Bi ara kaybolmuşlar yolu çita tarif etmiş falan. Çita haricinde aslan ve kartal gibi farklı hayvanlar da görmüştüm. Bilumum vahşi ev havyanı bulunur.

#5- Deve Yarışları İzlemek

Orta kulvardan 8 numaralı Ya Habibi bastırıyor! Dış kulvardan El Cibril atak yapıyor! Bakalım kim kazanacak! Dubai’de Meydan isimli  bir hipodrom var. Ayrıca Deve Yarışları Festivali de düzenliyorlar. Özellikle çöl ortamında olduklarından deveyi ehlilleştirmek kolay olmuştur kesin. Ama depara kaldırmak büyük yetenek!

#4- Lüks Arabalar Trafik Yaparsa

Şimdi 5 şerit gidiş 5 şerit gelişli bi yol düşünün. Adı Şeyh Said Yolu! Akşam iş çıkışı saatlerinde (!) bütün Ferrariler, ne bilim Lamborghiniler filan yollarda. İbre 3500km ama gidemiyorsun. Bu bir dramdır! Ben bi ara otoparkta unutulmuş ve üstü 8 parmak çöl kumu kaplanmış Ferrari Modena görmüştüm. Gözlerim dolmuştu bi 5dk. kendime gelememiştim.

#3- Yüksek Yüksek Binalara Doymak

Bu fotoda gördüğünüz Burj Khalifa adlı bina yalnızda 828m yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası. Gördüğünüz gibi bulutları filan delmiş geçmiş. Uçakla Türkiye’ye dönerken uçak bilmem kaç feete çıktı hala görünüyordu bu bina. Yanındakiler de öyle küçük görünüyo ama bizim Levent, Maslak kuleleri kadar yüksekler.

#2- Sıkıcı Otel Odalarını Unutun

Atlantis The Palm otelindeki bazı odalar, suyun altında bulunuyor. Yani odaya gelim de şöyle bi uzanıp tv seyrediyim demekten çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Bildiğiniz okyanus yaşamını odanızın içine almışlar. Canlı canlı NatGeo izlemek bu olsa gerek! Otelin lobisinden 1 kat aşağıya indiğiniz zaman, orada da akvaryum restoran var. Yemek yerken bile sakin sakin balıkları izleyebiliyorsunuz.

#1- Alışverişe Çıkmışken Kayak Yapmak

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall içinde bildiğin kayak pisti var! Çöl sıcağının kavurduğu bi yerde en son yapılacak şey kayak yapmak olurdu heralde. Ama adamlar üşenmemiş yapmışlar. En ilginci de siz camın diğer tarafında şort tişört takılırken, diğer tarafta üşüyen insanları izlemek. Nassı yane diye kalıyosunuz cidden!

Benzer yazılar
Okumalık

İstanbul: Kayıp Mangana Sarayı

5 Defa okundu
İstanbul’da Topkapı Sarayı ile Sarayburnu Değirmen Kapısı arasındaki yamaçta Ayasofya’nın doğusunda, boğaz kıyısında yer alan bu kayıp saray, içerisinde hamamlar, kiliseler, manastırlar…
Okumalık

Balkanlardan Göçenler Türk mü?

3 Defa okundu
Bu soruya cevap olması için önce tarihte geriye doğru gitmemiz gerekiyor. Karamanoğlu Beyliği Yörük Türkleridir. Moğollar 1222 yılında Orta Asya’da Özbekistan ve…
Okumalık

5 Soruda Paskalya Bayramı

5 Defa okundu
Paskalya Bayramı, Hristiyan inancına göre, İsa’nın çarmıha gerildiği ve üç gün sonra dirildiği olayları anmak için kutlanan önemli bir dini bayramdır. Hristiyanlıktaki…