Bir Havalimanı Klişesi: Kayıp Bagaj

Artık uçaklar seyahat etmenin en önemli parçası oldu. Hem daha kısa zamanda istediğimiz noktaya ulaşabiliyoruz, hem de konforlu ve keyifli bir yolculuk yapmış oluyoruz.


Ama gideceğimiz yere indik, bagaj alım noktasında yer görevlisi arkadaşların çantaları yürüyen banta koymalarını bekledik. O bant döndü dolaştı ama bizim bagaj ortada yok! Eyvah mahvolduk! Yok yok bişey olmuyor. Böyle bişey başınıza gelirse izlemeniz gereken yolları yazıyorum size hadi yine iyisiniz 😊

  1. Öncelikle sakin olalım ve o bölgeyi terketmeden geldiğimiz havayolu şirketi hangisiyse onun görevlisini veya ofisini bulmaya çalışıyoruz. Dikkat, bagaj alma alanı dışına çıkmadan yapıyoruz bunu!
  2. Kayıp bagaj ofisini buldunuz. Sizden bazı belgeler istenecektir illa ki. Bunlar; seyahat ettiğiniz bilet, biletin arkasına yapıştırdıkları bagaj etiketi ve size ait bir kimlik olacak.
  3. Bu belgeleri teslim ettiğinizde kaybettiğiniz bagaj için size “rapor” tutacaklar ve bu raporun bir kopyasını veya numarasını verecekler. Burada her şeyi detaylı bir şekilde yazın. Çantanın boyutu, rengi ve hatta içindekileri detaylı olarak yazın.
  4. İlk 5 gün içinde havalimanındaki kayıp eşya bürosu bulup sizinle irtibata geçecek.
  5. Diyelim ki 5 gün geçti ve bagajınız bulunamadı o zaman bagaj hizmetleri yönetim müdürlüğüne raporunuz gidecek ve arayıp bulma işini onlar devralacaklar.
  6. Onlar da bulamazsa “tazminat” yolu açılacak ve kayıbınızı ödeyecekler.

Bu aşamalar için ortalama 20 iş günü gerekecektir. Tabii ki “polyanna” sürekli yanımızda ve bizi telkin ediyor. Sakin ol, nolmuş valiz gittiyse bi elbiseyle 10 gün gezsen ne var canııım.

21 gün olursa yani süre aşılırsa o zaman da bagajınız bulunana kadar onunla ilgili yapmış olduğunuz harcamaları faturalarıyla birlikte getirebilirseniz eğer onu da ödüyorlar.

Bagajı teslim ettiler diyelim fakat o da ne? Kocaman bir yırtık var, hatta kulpu filan kopmuş, tekerleri kırılmış, ağzı yüzü yamulmuş valizin. Bu durumda da hasar kaydı yaptırıyorsunuz. Yine aynı belgelerinizle kayıp bagaj ofisine gidiyorsunuz. Benim valizi turşu bidonlarıyla mı taşıdınız fermuar filan hep patlaşmış diyorsunuz. Görevli arkadaş valizi kontrol ettikten sonra size  orada bulunan yeni bir valizi teslim ediyor. Alıp gidiyorsunuz.

Böyle sorunlar yaşamadan her yere gezmeli tozmalı güzel seyahatler dilerim sizlere. Hoşçakalın!

Bunları da Okuyun

Dünya Harikası 10 Anıtın Öncesi ve Sonrası Dünya çapında ünlü devasa anıtların yaklaşık yüz yıl önce nasıl göründüklerini ve ne halde olduklarını bu listede derledik. 1- Büyük Gize Sfenksi (18...
Dünyanın En Tuhaf Otelleri 727 Uçak iskeleti, Kosta Rika Fotoğrafta gördüğünüz çılgın otel aslında 1965 model bir Boeing 727'nin içi boşaltılmış gövdesi. Şu anda ...
Endonezya’daki Eğlence Adaları: Gili Trawang... Dedim ki kendi kendime; hazır Endonezya gibi bissürü adadan (13,000) oluşan bi ülkedeyim neden bi ada tatili yapmıyorum? Sonra bunu gayet mantıklı ve ...
Vize İstemeyen Ülkeler Gezi blogu olunca Vize İstemeyen Ülkeler listesi yapmak şart! Yani öyleymiş galiba ki bütün gezi blogları ısrarla bunu yazmış! Dedim ki benimki de kıy...