Seyahat

Bir Havalimanı Klişesi: Kayıp Bagaj

2 Defa okundu

Artık uçaklar seyahat etmenin en önemli parçası oldu. Hem daha kısa zamanda istediğimiz noktaya ulaşabiliyoruz, hem de konforlu ve keyifli bir yolculuk yapmış oluyoruz.

Ama gideceğimiz yere indik, bagaj alım noktasında yer görevlisi arkadaşların çantaları yürüyen banta koymalarını bekledik. O bant döndü dolaştı ama bizim bagaj ortada yok! Eyvah mahvolduk! Yok yok bişey olmuyor. Böyle bişey başınıza gelirse izlemeniz gereken yolları yazıyorum size hadi yine iyisiniz 😊

Bu sıralamayı kaydedin!

  1. Öncelikle sakin olalım ve o bölgeyi terketmeden geldiğimiz havayolu şirketi hangisiyse onun görevlisini veya ofisini bulmaya çalışıyoruz. Dikkat, bagaj alma alanı dışına çıkmadan yapıyoruz bunu!
  2. Kayıp bagaj ofisini buldunuz. Sizden bazı belgeler istenecektir illa ki. Bunlar; seyahat ettiğiniz bilet, biletin arkasına yapıştırdıkları bagaj etiketi ve size ait bir kimlik olacak.
  3. Bu belgeleri teslim ettiğinizde kaybettiğiniz bagaj için size “rapor” tutacaklar ve bu raporun bir kopyasını veya numarasını verecekler. Burada her şeyi detaylı bir şekilde yazın. Çantanın boyutu, rengi ve hatta içindekileri detaylı olarak yazın.
  4. İlk 5 gün içinde havalimanındaki kayıp eşya bürosu bulup sizinle irtibata geçecek.
  5. Diyelim ki 5 gün geçti ve bagajınız bulunamadı o zaman bagaj hizmetleri yönetim müdürlüğüne raporunuz gidecek ve arayıp bulma işini onlar devralacaklar.
  6. Onlar da bulamazsa “tazminat” yolu açılacak ve kayıbınızı ödeyecekler.

Sonrası için biraz sabır…

Bu aşamalar için ortalama 20 iş günü gerekecektir. Tabii ki “polyanna” sürekli yanımızda ve bizi telkin ediyor. Sakin ol, nolmuş valiz gittiyse bi elbiseyle 10 gün gezsen ne var canııım.

21 gün olursa yani süre aşılırsa o zaman da bagajınız bulunana kadar onunla ilgili yapmış olduğunuz harcamaları faturalarıyla birlikte getirebilirseniz eğer onu da ödüyorlar.

Bagajı teslim ettiler diyelim fakat o da ne? Kocaman bir yırtık var, hatta kulpu filan kopmuş, tekerleri kırılmış, ağzı yüzü yamulmuş valizin. Bu durumda da hasar kaydı yaptırıyorsunuz. Yine aynı belgelerinizle kayıp bagaj ofisine gidiyorsunuz. Benim valizi turşu bidonlarıyla mı taşıdınız fermuar filan hep patlaşmış diyorsunuz. Görevli arkadaş valizi kontrol ettikten sonra size  orada bulunan yeni bir valizi teslim ediyor. Alıp gidiyorsunuz.

Böyle sorunlar yaşamadan her yere gezmeli tozmalı güzel seyahatler dilerim sizlere. Hoşçakalın!

Benzer yazılar
Seyahat

Valiz Hazırlama Teknikleri

3 Defa okundu
Uzun ya da kısa süreliğine de olsa hepimizi bi yerlere seyahat etmişizdir, etmeye de devam ediyoruz. E haliyle de giderken yanımıza ihtiyaç…
Seyahat

Seyahat Listenizde Olması Gerekenler

2 Defa okundu
Mutlaka bi yerlere gezmeye giderken tam da yola çıktıktan sonra ya da gideceğimiz yere az kalmışken şöyle bi tepki veririz; “Ayyyy unuttum!”….
Seyahat

Seyahatte Kullandığım 5 Cep Telefonu Uygulaması

2 Defa okundu
Şimdi benim gibi işiniz gücünüz gezmek olunca biraz teknolojik yardım alıyorsunuz haliyle. Akıllı telefonlar bazen aşırı şekilde hayat kurtarıcı hale geldi günümüzde….