Seyahat

Seyahatte Kullandığım 5 Cep Telefonu Uygulaması

2 Defa okundu

Şimdi benim gibi işiniz gücünüz gezmek olunca biraz teknolojik yardım alıyorsunuz haliyle. Akıllı telefonlar bazen aşırı şekilde hayat kurtarıcı hale geldi günümüzde. Hani şu yüzünüze doğru tutup dudak büzerek foto çektiğiniz dikdörtgen kutu var ya! Daha başka hünerleri de var onu diyorum 🙂

İnsan ne kadar rehber de olsa her yeri her şeyi “şaak!” diye bilemiyo haliyle o yüzden her bir konu için farklı bi uygulama kullanıyorum. İşte size de bikaç tanesini yazayım tanıtayım istedim. Hadi bi göz atalım!

5- Maps.me

Bu uygulamanın en çok sevdiğim yanı offline olarak çalışabiliyor. Maps.me uygulamasının Android ve iOS için sürümlerini bulmak mümkün Ayrıca premium üye olarak daha fazla özelliğe sahip olabilirsiniz ama üye olmadan da haritaları indirip çevrimdışı navigasyon olarak kullanabilirsiniz. Üstelik nerdeyse her ülkenin haritasını koymuşlar ve bilinen bütün mekanları (otel, restoran, müze vs.) filtereleyip istediğiniz gibi arama yapabiliyorsunuz.

4 – Uber

Ülkemizde de sıkça kullanılan bir taksi çağırma uygulaması olan Uber, bence bilmediğiniz şehirlerde kesinlikle kullanmanız gereken bir uygulama. Nereye gideceğinizi tam olarak bilmeseniz bile alınış noktanızı ve gideceğiniz yeri harita üzerinden seçiyorsunuz. Sonrasında (ülkeye göre farklılık gösterebilir) kaç koltuklu bi araç istediğinizi, size özel mi paylaşımlı mı olacağını ve ödeme yöntemini (nakit, kredi kartı) seçip devam ediyorsunuz. Ödeyeceğiniz miktarı ve kaç kilometre yol yapacağınızı anında öğreniyorsunuz. Uber Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde var. Asya’da da oldukça yaygın hatta Uber benzeri yerel uygulamalar bile var. Gittiğiniz yere göre özel bir 4×4 araç, lüks bir lümuzin hatta bi yarış motosileti bile sizin yolculuğunuz için “çat” diye geliveriyor…

3 – Airbnb

Bu uygulama aslında daha çok kalacak yer konusunda otelden ziyade yaşam alanlarını sevenler için. Herkesin kendi hesabı var ve evinin bir odasını veya tüm evini kiralamaya açarak, gezginlerin ya da seyahat eden herkesin gönlünce konaklaması için çeşitli alternatifler sunuyor. Ben nerdeyse her gezimde önce bu uygulamadan kalacak yerimi ayarlıyorum. Ev sahipleriyle mesajlaşmanıza da imkan sağlayan Airbnb, size sıkıcı otel odalarında çok daha fazlasını sunabilecek bir sosyal ortam diyebilirim. Üstelik kiraladığınız yer beklediğiniz gibi çıkmazsa iade talebinde bulunmanız bile mümkün.

2 – Mark O’Travel

Bu uygulama size Dünya haritasını veriyor ve soruyor; söyle bakalım alicaaaan, nerelere gittin bu dünya üzerinde?” Şimdilik sadece gittiğiniz ülkeleri ve gittiğiniz tarihi kayıt edebiliyorsunuz ama yeni gelecek bir güncelleme ile şehirleri de ekleyeceklerini duydum. Her kıta için ayrı bir renk ve kategori gibi ayarları da yapabiliyorsunuz. Ayrıca Mark O’Travel uygulamasını açtığınız zaman size dünyanın yüzde kaçını gezdiğinizi anında söyleyebiliyor. Bir de fotoğraflarınızı tarayarak gittiğiniz yerleri direk listesine alabiliyor. Bence çok iyi!

1 – Skyscanner

Bu uygulamayı bilmeyen yoktur heralde. Dünyanın her yerine uçak bileti sorgulamak için kullanabiliyorsunuz. Hatta istediğiniz yere uygun bilet olursa “bana haber ver” seçeneği ile Skyscanner size o yere olan uçuşların en ucuz olanını mail atıyor. Biletinizi aldıktan sonra da otel veya araç kiralama gibi alternatifleri de size sunmaktan geri kalmayan Skyscanner bence de 1 numaralı seyahat uygulaması!

Şimdi telefonu açıp bu uygulamaları indirin ve gezerken kullanın! Ne kadar işe yaradığını görünce de bi hayır duanızı alırım 🙂 Hadi ben kaçtım, size iyi gezmeler!

Benzer yazılar
Seyahat

Valiz Hazırlama Teknikleri

3 Defa okundu
Uzun ya da kısa süreliğine de olsa hepimizi bi yerlere seyahat etmişizdir, etmeye de devam ediyoruz. E haliyle de giderken yanımıza ihtiyaç…
Seyahat

Bir Havalimanı Klişesi: Kayıp Bagaj

2 Defa okundu
Artık uçaklar seyahat etmenin en önemli parçası oldu. Hem daha kısa zamanda istediğimiz noktaya ulaşabiliyoruz, hem de konforlu ve keyifli bir yolculuk…
Seyahat

Seyahat Listenizde Olması Gerekenler

2 Defa okundu
Mutlaka bi yerlere gezmeye giderken tam da yola çıktıktan sonra ya da gideceğimiz yere az kalmışken şöyle bi tepki veririz; “Ayyyy unuttum!”….